Regióny Francúzska

Reny Travel, váš partner na cestách do Francúzska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Midi-Pyrénées

Francúzsky hornatý región Midi-Pyrénées má rozlohu vyše 45.000 km2, čo robí z neho najväčší francúzsky región. Nachádza sa na juhu krajiny v španielskom pohraničí, kde sa týči pohorie Pyreneje. Ponuka pre cestovateľov je bohatá, od nádhernej prírody cez mestá, po skvosty čias minulých. Objavovanie na celé prázdniny, alebo len na víkend. Pyšné, pokojné a tienisté brehy Canala du Midi, ktorý je zaradený na zoznam svetového dedičstva Unesco, podtrhne divoká krajina Aubrac. Trúfalejší splavia na kanoe tiesňavy rieky Tarn, alebo si doprajú vzrušujúci paragliding nad Viaduktom v Millau.

Turistický sprievodca Midi-Pyrénées

Medzi turisticky najzaujímavejšie destinácie v regióne Midi-Pyrénées patria:

Milovníci hôr môžu načerpať silu v Pyrenejách, vyšplhať sa na najvyšší vrchol Pico de Aneto 3.404 m pokrytý ľadom, alebo vrchol Pic du Midi de Bigorre 2.872 m, jeden z 24 divov Midi-Pyrénées, ku ktorým patria napríklad hrad Rocamadour, umelý vodný kanál spájajúci Atlantik a Stredozemné more - Canal des Deux Mers alebo dediny Cordes-sur-ciel a Saint-Cirq-Lapopie. .

Svätojakubská cesta lemuje množstvo významných cirkevných budov: katedrála Sainte-Marie v Saint-Bertrand-de-Comminges, opátstvo Sainte-Foy v Conques, bazilika Svätého Saturnina v Toulouse alebo tiež katedrála Svätej Cecílie v Albi. Zbožnosť súčasnosti je viditeľná v plných Lurdách, najmä okolo baziliky Notre-Dame-du-Rosaire aj vnútri. Hrady Montségur, Foix alebo Templárske mesto Couvertoirade rozprávajú ďalšie kapitoly z histórie Midi-Pyrénées.

Toulouse je hlavné mesto regiónu, divoké a sýte históriou patrí do štvorky najväčších (Paríž, Marseille, Lyon, Toulouse), ale zároveň aj najpríjemnejších miest vo Francúzsku. Mesto známe ako "La Ville Rose" vďaka ružovkastej farbe tehál, ktoré tvoria veľkú časť staršej architektúry. Miestny rugbyový tím je jedným z najúspešnejších v Európe. Zaujímavá je aj miestna kuchyňa, kultúrna scéna, toulouská univerzita, ktorá napĺňa mesto mladistvým duchom. Napriek prítomnosti najnovších technológií sa Toulouse stále zakladá na svojej minulosti s šarmom dláždených uličiek a vežami početných meštianskych domov siahajúcich do doby najväčšej slávy.

Krásne veľké námestie Place du Capitole v Toulouse má neprehliadnuteľnú starú radnicu a divadelný komplex z mramoru. Basilique Saint-Sernin (bazilika svätého Saturnina) je príkladom románskej architektúry, kultúrne dedičstvo zapísané v zozname Unesco. Preslávené ružové tehly údajne pochádzajú z bahna rieky Garonne, ktorá tečie západnou časťou mesta. V Toulouse začína spomínaný dopravný Canal du Midi, ktorý vedie na východ až do Stredozemného mora a meria vyše 200 km. Smerom na západ do Bordeaux a ďalej do Atlantiku vedie popri rieke Garone vodný kanál dlhý 240km. Canal des Deux Mers tak meria približne 450 km. Mesto Toulouse je tak významným prístavom a lodnou križovatkou, i keď leží hlboko vo vnútrozemí.

Space Museum zamerané na letecký a kozmický výzkum a súvisiace technológie prezentuje najnovšie poznatky vedy a techniky. V Toulouse sídli obrovská letecká fabrika Airbus Factory, ktorá spoločne s kozmickým múzeom stavia protiklad k histórii. Počas návštevy mesta sa oplatí ochutnať miestnu špecialitu cassoulet (kačka, klobáska, údené, fazule) a zapiť ju pohárom tunajšieho vína Cahors.

Kulinárske špeciality - región Midi-Pyrénées v sebe spája radosť z poznávania a pôžitok pri stole. Gurmáni ocenia dôkazy gastronomických tradícií, ako sú stredoveký hypocras (aperitív) z Ariege a výrobu syra v pivniciach v Roquefort. Rovnako ako na celom juhozápade aj v Midi-Pyrénées sú jedálničky obohatené o hydinové špeciality, ako sú foies gras, kačacie prsia alebo nakladaná kačica. Ešte typickejšie jedlá v Midi-Pyrénées sú tarbaiská fazuľa, pyrenejské jahňacie alebo zmes syra a zemiakov (aligot) a horalská polievka z kapusty, mäsa a fazule (Garbure).

Pyrenejské syry z kravského alebo ovčieho mlieka ale tiež sladké pečivo, ako napríklad špeciálne koláče croustade, pastis a fouace alebo koláč z kysnutého cesta pečený na ražn, sa výborne hodia k vínam Jurançon, Gaillac, Cahors alebo k vínu z Madiran či Armagnacu.

Zábava s rodinou sa vydajte po stopách starobylej histórie do parku Préhistologia, alebo sa pozrite smerom do budúcnosti v technologickom múzeu Cité de L'Espace v Toulouse. Divy prírody môžete obdivovať v Micropolis, meste hmyzu, v jaskyniach v Bétharram a v Gouffre de Padirac.

Región Midi Pyrénées kráľovstvo rugby, je otvorený aj ďalším športovým disciplínam a hostí Svetové majstrovstvá pétanque v Millau, polmaratónu v Toulouse a medzinárodné dostihové preteky. Akcia ako Montgolfiades de Rocamadour alebo Interkontinentálny festival ohňostrojov zaplnia nebo nad Midi Pyrénées farbami. Akcia Elektronické siesty oznamuje začiatok leta v Toulouse, rovnako ako prelúdia akcie Jazz in Marciac, Cahors Blues Festival alebo Festival jazzu v Montaubane.

Occitánia:

Ďalšie francúzske regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost