Regióny Francúzska

Reny Travel, váš partner na cestách do Francúzska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Poitou-Charentes

Francúzsky región Poitou-Charentes sa nachádza na strednom západe krajiny a pozostáva zo štyroch departmentov – Charente, Charente-Maritime, Vienne a Deux-Sevres. Hlavné mesto je Poitiers. Od roku 2016 boli regióny Poitou-Charentes, Akvitánsko a Limousin zlúčené do nového regiónu s názvom Nová Akvitánia (Nouvelle-Aquitaine). Poitou-Charentes sa rozprestiera od Marais Poitevin po Koňakovú jaskyňu, od pobrežia Atlantického oceánu až po zábavný park Futuroscope. Od starodávneho prístavného mesta Rochelle po Royan ponúka Poitou-Charentes paletu kultúrnych prímorských destinácií, ktoré sú ideálne pre dovolenku pri mori.

Turistický sprievodca Poitou-Charentes

Francúzsky región Poitou-Charentes s rozlohou 25.810 km2 má 1,8 mil. obyvateľov, leží na strednom západe krajiny. Hraničí so susednými regiónmi: Pays-de-la-Loire, Centre-Val de Loire, Limuzínsko, Akvitánsko. Západnú časť regiónu tvorí pobrežie Atlantického oceánu - Biskajský záliv. Poitou-Charentes má 4 departmenty: Charente, Charente Maritime, Deux-Sevres, Vienne. Hlavným mestom regiónu je Poitiers, ďalšie významné mestá sú: La Rochelle, Niort, Angouleme, Châtellerault, Saintes, Rochefort a Royan. V roku 2016 vznikol región Nové Akvitánsko zlúčením troch starých: Poitou-Charentes, Limuzínsko a Akvitánsko.

Fotogaléria

Cestovný ruch Poitou-Charente sa vyznačuje vidieckym charakterom, ktorý je typický vinicami (koňak, pineau des Charentes, vína z Haut-Poitou), záhradnými produktami ako melóny a mliečnymi výrobkami ako syry, kozie a kravské maslo Charentes-Poitou. Cestovný ruch sa zameriava najmä na pláž pozdĺž oceánu a súvisiace služby, ktoré tvoria dôležitú súčasť miestneho hospodárstva. Medzi turisticky najzaujímavejšie destinácie v Poitou-Charentes patria: pobrežie Charente Maritime so strediskami Royan, Fouras a Châtelaillon - Plage, La Rochelle a ostrovné destinácie Ile de Ré, Oléron a Aix. Okrem prímorského cestovného ruchu nastáva rozvoj mestského, kultúrneho a vidieckeho turizmu.

Vnútrozemská oblasť regiónu vyzdvihuje prestížne historické pamiatky - hrady a zámky, románske kostoly a opátstva, múzeá a ecomúzeá a pozoruhodné geografické lokality - údolie Charente, Marais poitevin, jaskyne Angoumois, ktoré je možné objavovať pozdĺž značených turistických trás. Podobne aj mestá vnútrozemia regiónu ako Poitiers, Rochefort, Saintes, Cognac, Confolens alebo Angouleme sa snažia prilákať turistov dokonalým mestským a historickým dedičstvom alebo organizovaním originálnych kultúrnych podujatí a festivalov. Top turistickú návštevnosť vykazujú zábavné zariadenia - Futuroscope pri hl. meste Poitiers a ZOO La Palmyre pri stredisku Royan.

Hlavné mesto Poitiers patrí k významným reprezentantom románskej architektúry vo Francúzsku. Kostoly Svätého Radegunda a Saint Jean de Montierneuf a najmä kostol Notre Dame la Grande patria k významným pokladom. Priaznivcom histórie sa prihovárajú ďalšie pamiatky: Kostol Saint-Hilaire, katedrála sv. Petra prvá gotická stavba z 12. st. či gotická budova hotela Fumé z 15. st. alebo susedného hotela Berthelot v renesančnom štýle zo 16. st. Odpočinok nájdete v parku Blossac s francúzskou i anglickou záhradou a malou zoologickou záhradou. Asi desať kilometrov za mestom sa nachádza park Futuroscope.

Krajina ako z pohľadnice. Kto sa vydá po stopách Gargantua môže zazrieť vydry, úhory, volavky a brodivé vtáctvo v zátokách, ktoré obývajú mokrade v meste Charente-Maritime. Marais Poitevin (Poitevin Marsh) je uvedený ako pozoruhodná lokalita vo Francúzsku (Grand site de France) a oblasť známa ako Zelené Benátky. V zálive Aiguillon ju môžete preskúmať na palube "dosky" alebo batais (tradičná čierna plochá loď). Môžete vyskúšať niektorú z ciest a cyklotrasy, ktoré križujú zelené močiare. Môžete sa vydať na pláže, ktoré sa nachádzajú v dedinkách Ile d'Oléron a Ile de Ré. Pobrežie, ktoré má zabezpečené opevnenie, ktoré chránilo významné mestá vo Francúzsku, bohaté na architektúru, ktorá láka nadšencov histórie.

História veže slávneho francúzskeho mesta La Rochelle zdobia scény na pohľadniciach. Za návštevu stojí Poitiers s baptisteriou zo 4. stor., kúpeľné mesto Rochefort, Niort s unikátnymi dvojitými dungeonmi, Royan s pobrežnými vilkami a náboženským dedičstvom kostolom Notre Dame. Ďalšie klenoty románskeho umenia Poitou-Charentes sa nachádzajú na trase do Santiago de Compostela, ktoré lemujú cestu bohatou ponukou pamiatok vo Francúzsku: cesta do kláštora Saint-Savin-sur-Gartempe, opátstvo Svätých Dám, opátstva Fontdouce, veľký kostol Notre Dame, Saint Pierre d' Aulnay de Saintonge Church.

Špeciality kuchyne Poitou-Charente - Atlantický oceán je zdrojom čerstvých morských plodov ako sú mäkkýše, kôrovce či slávne ustrice Marennes-Oléron a slávky pestované na drevených pilieroch. Gurmáni môžu hodovať na plnenej jahňacine, oranžový melón z Haut Poitou je svetoznámy, mojette (biele fazuľa) alebo zemiaky z Ile de Ré, miestne delikátne maslo. Určite sa patrí ochutnať miestne syry: Poitou Chabichou, Tourteau syr (tradičný tvarohový koláč), Poitevin Broye (ďalšie tradičné pečivo), Charentais Galette a Niort Galette s príchuťou archangeliky. Poitou-Charentes ponúka dostatok tradičných regionálnych nápojov, ktoré sa hodia k týmto pochúťkam. Vyskúšajte francúzsky aperitív z borovice Pineau des Charentes, koňak alebo vína z Haut Poitou.

Eventy a slávnosti - Festival rímskych nocí zameraný najmä na miestne dedičstvo. Ulicami a prístavom La Rochelle sa šíria hudobné tóny, ktoré každoročne prináša Medzinárodný festival filmov a Francofolies. Angouleme je medzinárodným komiksovým festivalom. Veľký Pavois a Medzinárodný Sailing Week sa viažu k oceánu, symbolizované rekonštruovanou plachetnicou Hermionou a majákom Phare des Baleines. Múzeum mohýl Bougon, múzeum Donjons, hrad Oiron a hrad Rochefoucauld, ktoré rozprávajú históriu Poitou-Charentes. Château des Énigmes nie je žiadnou výnimkou, ale to už je príbeh, ktorý najlepšie dozvedieť sa na mieste.

Poitou-Charentes má mnoho ďalších prekvapení, užite si dobrodružstvo vo Futuroscope, zabavte sa na obyvateľoch Údolia opíc, v ZOO La Palmyre, alebo obdivujte tichý baletný tanec rýb v Rochelle Aquarium. Poitou-Charentes je pestrá destinácia s programom pre každého. Od roku 2016 bol región zlúčený s dvoma susednými do väčšieho. Z Poitou-Charentes, Limuzínska a Akvitánska tak vznikol región Nové Akvitánsko.

Nové Akvitánsko:

Ďalšie francúzske regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost