Regióny Francúzska

Reny Travel, váš partner na cestách do Francúzska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Nord-Pas-de-Calais

Najsevernejší francúzsky región Nord-Pas-de-Calais sa nachádza v Belgickom pohraničí, má rozlohu 12.414 km2 a približne 4 mil. obyvateľov. Hlavné mesto je Lille. Z mesta Calais vedie pod Lamanšským prielivom Eurotunel do Folkestone. Mestá v Nord-Pas-de-Calais sú preslávené krásou architektúry, ktorú môžete obdivovať od Veľkého námestia v Arrasu po katedrálu Notre-Dame de Grâce v Cambrai, od Starej burzy v Lille po Stredovekú vežu v Béthune, od Stredovekej veže v Arrasu po súsošie Mešťania z Calais.

Turistický sprievodca Nord-Pas-de-Calais

Vďaka päťdesiatke múzeí je región Nord-Pas-de-Calais nazývaný tiež "krajina múzeí". Dejiny utvárali Nord-Pas-de-Calais ako kraj priemyslu a remesiel, čo je dobre vidieť v Historickom baníckom centre, Múzeu umenia a priemyslu v Roubaix a v Medzinárodnom mestečku čipky a módy v Calais.

Na bývalej frontovej línii boli vybudované štyri "Cesty pamäti" (chemins de mémoire), na ktorých môžeme pochopiť najdôležitejšie okamihy svetovej a európskej histórie a vzdať poctu mužom a ženám, ktorí v týchto miestach padli. Medzi turisticky najzaujímavejšie destinácie v regióne Nord-Pas-de-Calais patria:

Lille sa po stáročia rozvíjalo okolo rieky Deule. Hlavné mesto regiónu sa nachádza na Flámske rovine. Bolo vystavené početným politickým a kultúrnym vplyvom, ktoré sú ešte zreteľné na stenách starých pamiatok, mestá s takou architektonickou rôznorodosťou sú ojedinelé. Z Flámska do Francúzska cez Burgundsko a Španielsko ... Lille sa stalo eklektickým mestom, bohatým v dobe minulej tak aj dnes. Najprv obchodné, potom priemyselné mesto je dnes mestom služieb, podnikania a turizmu. Všetko vďaka jedinečnej polohe a dopravným prostriedkom (TGV, Eurostar, Thalys, cestná sieť, letiská ...), ktoré ho usadzujú do stredu Európy a do blízkosti Paríža, Bruselu, Londýna, Amsterdamu. Kultúra je samozrejme tiež cieľom aktivít mesta: Palác krásnych umení a Lille 3000 patrí medzi najvýznamnejšie. Cez Lille vedie tiež trasa známej Tour de France.

Rozmanitá krajina - krivka pahorkatín Flámska a Artois končí na opálovom pobreží, plážach lemovaných skaliskami, ktoré sa otvárajú smerom k brehom La Manche. Kúpeľné mestečká (Berck-sur-Mer, Le Touquet-Paris-Plage alebo Malo) v sebe spájajú potešenie z pláže, vzrušenie z kasín i radosti z vodných športov. Chránené krajinné územie medzi dvoma mysmi (Grand Site des Deux Caps), ktoré zaberá 23 km zo 120 km pobrežia, poskytuje krajinné výhľady, ktoré sa menia podľa dopadajúceho svetla.

Roviny Cambrésis prechádzajú na východe v háje a lesíky Thiérache a Hainaut. Regionálny prírodný park Avesnois, Park opálových mysov a bažín a Park Scarpe-Escaut ponúkajú 3.500 km turistických ciest.

Kuchyňa s prvkami Flámska a Picardie kuchyňa Nord-Pas-de-Calais prijala typické potraviny, ako je napríklad čakanka (Chicony). Pre hlavné jedlo je na výber sladkokyslý hovädzí guláš na pive (carbonade Flamand), králik na slivkách alebo huspenina z teľacieho, hydinového a králičieho mäsa (Potjevleesch). K jedlu sa pije pivo varená v malých pivovaroch a pálenky, ako je napríklad borovička. Syry zastúpené najmä Vieux-Lille a prekvapivo Maroilles (jediný v Nord-Pas-de-Calais, ktorý má označenie AOC) sa tiež degustujú flámskym spôsobom. Preslávené mušle "moules-frites" sa jedia rukami spolu s dymiacim tanierom hranolčekov.

Kam vyraziť v Nord-Pas-de-Calais vo voľnom čase urobia zábavné parky a zoologické záhrady radosť najmä rodinám, napríklad Nausicaa, najväčšie akvárium v celom regióne. Milovníci cyklistiky budú zápoliť na ceste Paris-Roubaix a obloha sa prežiari farbami pri akciách balónov Montgolfiades v Lille a na Medzinárodnom stretnutí šarkanov v Berck-sur-Mer. Svieži vzduch sa dostane k slovu aj pri zvuku akordeónov na Festivale vo Wazemmes a pri severných karnevaloch, z ktorých je najdôležitejší ten v Dunkerque. na blšom trhu v Lille a na blšom trhu s umeleckými predmetmi v Braderie Roubaix sa dajú urobiť dobré nákupy.

Región Nord-Pas-de-Calais-Pikardia (Hauts-de-France):

Ďalšie francúzske regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost