Regióny Francúzska

Reny Travel, váš partner na cestách do Francúzska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Pikardia

Francúzsky región Pikardia sa nachádza na severe krajiny a pozostáva z troch departmentov Aisne, Oise, Somme. Hlavným mestom je Amiens, ktoré sa nachádza 140 km severne od Paríža. Dôvodom návštevy tohto francúzskeho regiónu môže byť cestovanie do pokojného a menej známeho cieľa pre plne autentické ale cenovo dostupnejšie poznávanie krajiny, vojnovej histórie, francúzskeho šarmu a pohostinnosti. Romantický pobyt na vidieckom zámku v tichom prostredí s relaxom a wellness, obohatený prechádzkami, pétanque, kulinárskym umením šéfa kuchyne, môže byť neodolateľným lákadlom a príjemným protikladom k dnešnej uponáhľanej dobe.

Turistický sprievodca Pikardia

Francúzsky región Pikardia s rozlohou 19.400 km2 má približne 2 mil. obyvateľov, leží na severe krajiny. Hraničí s regiónmi: Nord-Pas-de-Calais, Champagne-Ardenne, Île-de-France, Horná Normandia. Severozápadné pobrežie regiónu obmývajú vody Lamanšského prielivu a na severovýchode hraničí v krátkom úseku s Belgickom. Pikardia má 3 departmenty: Somme, Aisne, Oise. Hlavným mestom regiónu Pikardia je Amiens, ďalšie významné mestá a sídla sú: Abbeville, Montdidier, Péronne, St-Quentin, Vervins, Laon, Soissons, Château-Thierry, Beauvais, Clermont, Compiegne, Senlis. V roku 2016 vznikol nový región Nord-Pas-de-Calais-Pikardia (fr. Hauts-de-France) zlúčením dvoch starých: Nord-Pas-de-Calais a Pikardie.

Fotogaléria

Cestovanie

Dôvody, prečo navštíviť francúzsky región Pikardia, sú jednoduché. Stačí túžba po úniku do nepoškvrnenej prírody, ktorá číha hneď za humnami. Možno sa radi zoznámite s históriou plnou emócií, ak si myslíte, že stretnutia sú rovnako dôležité ako miesta, kam cestujeme. Možno očakávate prirodzenú priateľskosť. Pikardia vás chytí za srdce i keď patrí k menším regiónom a dovolenkovým destináciam Francúzska. Medzi turisticky najzaujímavejšie destinácie v regióne Pikardia patria: hlavné mesto Amiens, zátoka Baie de Somme, zámky Pierrefonds, záhrady vo Valloires, Asterixov zábavný park, vojnové pamätníky Thiepval, Villers-Bretonneux, Longueval, Pozieres..

Amiens je hlavné mesto regiónu Picardia, má približne 133.000 obyvateľov, nachádza sa 120 km severne nad Parížom. Najvýznamnejšou pamiatkou Amiens je katedrála Panny Márie (Notre-Dame d'Amiens) z 13. storočia, ktorá je najväčšia vo Francúzsku. Jej dĺžka 145 m, výška 112 m, klenba 42,5 m a nádherná architektúra zapríčinili, že bola zapísaná do zoznamu Unesco.

Krajina veľkého formátu Picardia, ktorá je kolískou kráľovských dynastií, vykreslí vašu dovolenku v modrých farbách pobrežia a v zeleni údolí, bažín a lesov severného Francúzska. Zátoka Baie de Somme ponúka najrôznejšie outdoorové aktivity, napr. kajak, kit, pešie vychádzky a jazdu na koni alebo na bicykli. Pikardia poteší všetkých milovníkov ornitológie aj rozsiahlej nedotknutej prírody v Dome vtákov v Baie de Somme alebo v ornitologickom parku Marquenterre. Botanika je zastúpená množstvom záhrad a významných parkov, z ktorých sú najzaujímavejšie Záhrady vo Valloires. Milovníci umenia sa môžu pokochať keramikou alebo tvorbou zamatu - gufrováním. Ako suvenír sa núka vypchatý macko z Cerizy.

História región Pikardia je prestúpený históriou a má veľké množstvo sakrálnych pamiatok, medzi ktorými vyniká najmä Katedrála Panny Márie v Senlis, katedrála v Beauvais, opátstvo Saint-Michel-en-Thiérache a bazilika Svätého Quentina. Medzinárodný festival živej histórie je dôkazom, ako veľa stôp tu zanechal stredovek. Seigneuriales - stredoveké trhy a slávnosti v Coucy s rozprávkovým hradom, Sviatky v Bouffon, Stredoveké slávnosti v Laon a Stredoveký sviatok v Eaucourt oživujú stredovekú atmosféru. Ani Stredoveké centrum v Lucheux nezostáva pozadu. Hrady v Pierrefonds a v Condé a Informačné a vyučovacie centrum v Thiepval ponúkajú ďalšie kúsky pikardskej histórie.

Pamiatky z prvej svetovej vojny 1914-1918 Stopy smutnej histórie prvej svetovej vojny sú v Pikardii dodnes dobre viditeľné. Je možné navštíviť početné historické a pamätné miesta, napr. informačné a vyučovacie centrum v Thiepval, pamätník a Národné austrálske múzeum vo Villers-Bretonneux, pamätník a juhoafrické múzeum v Longueval, Pozieres (britský cintorín a austrálsky pamätník), múzeum Somme 1916 v Albert, pamätník padlým vojakom z kanadskej provincie Newfoundland v Beaumont Hamel, čínsky cintorín v Nolette (neďaleko Abbeville), la Caverne du Dragon a múzeum Chemin des Dames v Oulches-la-Vallée-Foulon, Le Fort de Condé v údolí rieky Aisne, pamätník Côte 204 v Château-Thierry, americké vojenské cintoríny v Seringes-et-Nesles, Belleau a Bony, múzeum francúzsko-americkej spolupráce v Blérancourt.

Kulinárske špeciality Stoly v Pikardii sú práve tak bohaté, ako sú Pikarďania pohostinní. Veľkorysá kuchyňa odporúča vyskúšať zapekané palacinky po pikardsky, kačacie paštéty v krustičke, králik na slivkách, úhory, mušle. Na zozname kulinárskych špecialít sú tiež karbonátky pánov z Coucy zo Soissonnais, dusená bravčová roláda (caghuse) a cassoulet z fazule zo Soissons (soissoulet). A keď príde čas na dezert alebo na desiatu, sú tu ďalšie pokušenia: koláč z Compiegne, čokoládové a grilážové bonbóny (picantiny), makrónky a ohýbané čokoládové piškóty z Amiens alebo mliečna marmeláda (raffolait).

Čo navštíviť? Čo sa týka zábavy v Pikardii, musíme spomenúť veľké dostihy Cena Diany a Cena Jockey-Clubu Chantilly. Dni ruží v Opátstve Chaalis a Ohnivé noci na zámku v Chantilly obohatia pobyt v Pikardii o výbuchy farieb. Farby, ktoré pripomínajú zdobenie na katedrále Panny Márie v Amiens sa objavia vďaka svetlu a zvuku na niekoľko týždňov v roku. Znovu objavená história jednej galskej dediny ožíva v Asterixovom parku, ktorý sa nachádza 35 km severne nad Parížom. V tomto parku sa môžete podeliť o svoje zážitky s rodinou alebo s priateľmi rovnako ako v niektorom z ďalších, medzi ktoré patrí napríklad More piesku v Samara alebo zábavný park Saint-Paul. To je cestovný ruch s ľudskou tvárou, cestovanie založené na spoluúčasti. Veci sú prispôsobené vašim konkrétnym požiadavkám "len pre vás" to je duch Pikardie.

Región Nord-Pas-de-Calais-Pikardia (Hauts-de-France):

Ďalšie francúzske regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost