Regióny Francúzska

Reny Travel, váš partner na cestách do Francúzska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Pays-de-la-Loire

Francúzsky región Pays-de-la-Loire obsahuje už vo svojom názve samotnú podstatu tejto časti krajiny, ktorá fascinovala toľko ľudí. Jediný francúzsky región, ktorý si hovorí "pays" - krajina. Región spájajúci krajinu a tradície primknuté k meandrom legendárnej rieky Loiry, ktorá je tisíc kilometrovou tepnou rozsiahleho územia Francúzska. Región Pays-de-la-Loire (krajina rieky Loire) patrí rozlohou 32.000 km2 a počtom obyvateľov 3,8 mil. k stredne veľkým, avšak turisticky k najvýznamnejším vo Francúzsku. Hlavné lákadlá turistov sú zámky na Loire, dovolenka na piesočnatých plážach Atlantiku, cykloturistika, kultúra, zábavné parky, športové podujatia, hudobné festivaly a dobré jedlo.

Turistický sprievodca Pays-de-la-Loire

Francúzsky región Pays-de-la-Loire s rozlohou 32.000 km2 má približne 3,8 mil. obyvateľov, leží na západe krajiny. Hraničí s regiónmi: Bretónsko, Dolná Normandia, Centre-Val de Loire, Poitou-Charentes. Západné pobrežie regiónu obmývajú vody Atlantického oceánu (Biskajský záliv). Región Pays-de-la-Loire má 5 departmentov: Mayenne, Sarthe, Loire-Atlantique, Maine-et-Loire, Vendée. Hlavným mestom regiónu je Nantes, ďalšie významné mestá a sídla sú: Mayenne, Laval, Mamers, Le Mans, La Fléche, Chateau Gontier, Segré, Angers, Saumur, Cholet, Chateaubriant, Ancenis, St-Nazaire, La Roche-sur-Yon, Fontenay-le-Comte, Les Sables-d'Olonne. V rokoch 2014-16 vznikala nová regionálna štruktúra Francúzska, v rámci ktorej boli zlúčené niektoré menšie regióny do väčších celkov, ale región Pays-de-la-Loire zostal nezmenený.

Fotogaléria

Hlavné mesto Nantes

Nantes je hlavným mestom regiónu Pays-de-la-Loire. Počtom obyvateľov 860 000 patrí do Top-10 najväčšie francúzske mestá. Dominantou mesta je Voyage a Nantes - 8,5 km okružná trasa mestom, vedúca od stanice SNCF až k západnému cípu mesta. Katedrála sv. Petra a sv. Pavla. Zámok vojvodov z Bretónska je posledný zo zámkov na Loire pred oceánom. Bretónska veža zo 70. rokov dosahuje výšku 144 metrov. Opera Graslin neoklasicistická stavba. La Cigale sú moderné pivné reštaurácie v štýle 19. storočia. Pasáž Pommeraye je obchodná galéria z XIX. storočia. Pamätník na zrušenie otrokárstva (Mémorial de l’abolition de l’esclavage) prináša zmier. Stroje na mestskom ostrove (Les Machines de l’ile) a kolotoč morského sveta od najvýznamnejších architektov pripomínajú časy Julesa Verna či Leonarda da Vinciho. Trentemoult je bývalá rybárska dedinka, odkiaľ je najkrajší výhľad na Nantes. François II. označil Erdre za najkrajšiu rieku Francúzska.

Príroda

V Pays de la Loire je pre milovníkov riečnej turistiky, rybolovu alebo kanoistiky vždy k dispozícii nejaká rieka. Mayenne, Sarthe, Erdre, Loire sú dôležité vodné toky. Outdoorových nadšencov pozývajú tri regionálne prírodné parky. Krásne lesy parku Marais Poitevin, ktorý pokračuje zo susedného regiónu Poitou-Charentes, ponúkajú pobyty s aktívnym zameraním aj relax. V blízkosti soľných plání Guérande chráni regionálny Prírodný Park Briere krajinu močiarov, ktorá je domovom mnohých živočíšnych a rastlinných druhov. Regionálny prírodný park Loire-Anjou-Touraine, ktorý sa nachádza medzi mestami Angers a Tours, vyzdvihuje divokosť rieky, jej prírodné a historické dedičstvo. Park Normandia-Maine ponúka krásnu mozaiku krajiny, posadenú medzi vresoviská, lesy (Sillé, Perseigne), háje a strmšie svahy v Alpes Mancelles. Zahŕňa aj najvyšší vrch v regióne - Mount Avaloirs 416 m. Jazero Grand-Lieu a okolie je deklarované ako národná prírodná rezervácia s pozoruhodnou faunou a florou, od roku 1995 klasifikovaná ako mokraď medzinárodného významu. Prírodu možno objavovať pešo alebo na bicykli, pre intímnejšie splynutie loďou alebo kanoe - Zelené Benátky (Marais Poitevin).

Rieka Loire

Rieka Loire je zapísaná na zozname svetového dedičstva Unesco. Kráľovská rieka je striedavo domestikovaná a divoká, veľká a impozantná, úzko spätá s históriou Francúzska. Dáva pomenovanie oblasti Pays de la Loire, ktorou preteká z Montsoreau do prístavu Saint-Nazaire, kde jej vody vtekajú do oceánu. Týchto takmer 200 kilometrov dolného toku rieky ponúka množstvo zaujímavých miest, majestátne hrady, pôvabné dediny a slávne vinice. Úsek údolia Loiry medzi Sully-sur-Loire a Chalonnes-sur-Loire ponúka nádhernú väzbu medzi prírodou a kultúrou. Rieka Loira je najdlhšou riekou vo Francúzsku, meria 1.006 km, pramení vo francúzskom Centrálnom Masíve, v nadmorskej výške 1.408 m n.m. pod vrcholom Mont Gerbier-de-Jonc. Na jej toku vznikli mestá: Nevers, Orléans, Tours, Angers, Nantes, Saint-Nazaire.

Zámky na Loire

Rieku Loire a jej skvosty je možno objavovať na bicykli. Okruh známy pod názvom Loira na bicykli (La Loire a vélo) ponúka ľahké, rodinné trasy v dĺžke 800 km, ktoré vedú z Cuffy v Cher do Saint-Brevin-les-Pins v Loire-Atlantique. Až 2/3 trás kopírujú samotnú rieku. Cyklotrasy prechádzajú cez 6 departementov, z ktorých dva sú na území regiónu Pays de la Loire. Loira na bicykli je nekončiacou spleťou chodníkov a ciest s prehliadkou hradov a zámkov, ktorých je v údolí Loire vyše 300. Výstavba začala okolo 10. storočia, kedy sa stavali opevnené kráľovské hrady a neskôr až do 15. st. šľachta nasledujúca sídla kráľov v údolí Loiry začala stavať svoje obrovské zámky na Loire. Zámky a okolité záhrady sú kultúrne pamiatky, ktoré stelesňujú ideály renesancie a osvietenstva. Mnohé z châteaux stavali najlepší svetoví architekti a krajinní dizajnéri tej doby. Mnohé z nich zahŕňali nádherné kostoly priamo v areáloch zámkov.

Medzi najzaujímavejšie skvosty na Loire patria: Opátstvo Fontevraud (L’Abbaye Royale de Fontevraud), jazdecká škola Cadre Noir na Zámku Saumur, posledným pred ústím rieky do oceánu je Zámok vojvodov z Bretónska (Château des ducs de Bretagne) v hlavnom meste Nantes. Zámok Chambord, Zámok v Angers a tiež Zámok Montsoreau vám budú rozprávať históriu celej oblasti. Rieka Loira je vhodná aj pre vodné a kúpeľné radovánky.

Dovolenka pri mori

Dovolenka pri mori Pays de la Loire ponúka 450 kilometrov pobrežia na severo-západe krajiny, od zátoky a pláže Pont Mahé až po ústie rieky Sévre Niortaise, ktoré je lemované kúpeľnými mestečkami a plážami s jemným pieskom, ako Saint-Jean-de-Monts. Dlhé piesočné pláže a divoké zátoky, živé rybárske prístavy a príjemné prímorské strediská. Rekreačné prístavy prichádzajú s ponukou vodných a kúpeľných radovánok. Môžete si dopriať blahodárnych účinkov mora pri dlhšom pobyte alebo napríklad len počas jediného dňa s thalasoterapiou v letoviskách Les Sables d'Olonne, Pornic alebo v La Baule - najkrajšej zátoke na svete. Vyhľadávaná je dlhá piesočnatá pláž, ktorá spája La Baule so strediskami Le Pouliguen a Pornichet. Podobne dlhá piesočnatá pláž dĺžky vyše 30 km zdobí letovisko Saint-Jean-de-Monts. Za rodinné stredisko par excellence je považované Les Sables-Olonne. Pekný je celý úsek pobrežia okolo strediska Pornic, ktorému sa hovorí Côte de Jade od Saint-Brevin-les-Pins po Les Moutiers-en-Retz.

Za ešte väčšou exotikou sa vydajte na ostrov Yeu, ktorý je vhodný na cyklistiku, ostrov Noirmoutier vám porozpráva pútavú históriu bieleho zlata, podobne ako aj saliny na polostrove Guérade, zaradeného medzi 100 kulinársky najzaujímavejších miest, sú skutočnou "morskou lúkou", na ktorej robotníci doteraz pracujú pôvodným spôsobom na získavanie soli z morskej vody.

Špeciality miestnej kuchyne

Kulinárske špeciality medzi zemou a morom, tak možno označiť kuchyňu regiónu Pays-de-la-Loire. Pestrosť prostredia je zárukou pestrosti chutí, ide o neutíchajúci dialóg medzi pevninou a morom. V pobrežných oblastiach potešia gurmánov morské plody a kôrovce, od oblých ustríc z Vendée pri Atlantiku po sardinky zo Saint-Gilles-Croix-de-Vie. Na pevnine sa zase podávajú sladkovodné ryby ako šťuka v omáčke z bieleho masla. Oškvarky rillettes z Mans s bôčikom (bravčové mäso vyprážané vo vlastnej masti) z Angers, alebo teľacie stehno po angevinesku a ďalšie masové a údenárske špeciality, ku ktorým sa podáva Bonnot (skoré zemiaky) a mogette (fazuľa).

Keď príde čas na syr, ochutnajte Curé nantais alebo crémet. Koláč z Nantes a cukríky berlingot alebo želé z Anjou, jablčná dreň s Cidre (Pomme), brioška z Vendée, cukríky niniches, sušienky Petit Beurre Lu alebo sušienky petits Sables sú favoritmi milovníkov sladkostí. V regáloch s alkoholom je na výber medzi Muscade, vínami z Anjou, Touraine a zo Saumur, likérom pommeau du Maine, Cointreau a vínami z Vendée. Región má významné postavenie v produkcii mäsa. Hlavným zdrojom príjmov je poľnohospodárstvo.

Kultúra, tradície, podujatia, eventy

Hlavným kultúrnym prvkom regiónu Pays-de-la-Loire je orchester ONPL (Orchestre national des Pays de la Loire), ktorý usporiada približne 200 koncertov ročne a má tisíce predplatiteľov. Rregionálne tradície, podujatia, festivaly a iné eventy slúžia na spestrenie pobytu. Vo voľnom čase sa môžete pobaviť vo veľkých mestách. Víriace Nantes, pohodové Angers a kúzelné Le Mans majú kalendáre plné zaujímavých akcií. Stručný výber najpopulárnejších podujatí:

Festival klasickej hudby La Folle Journée (jan/feb) v Nantes a ďalších mestách. Parkúrové skákanie Jumping international v Nantes (jan) alebo v La Baule (máj) poteší všetkých milovníkov koní. Karnevaly v Nantes (mar/apr) a v Cholet (apr) predstavia regionálne tradície. Laval Virtual (apr) je ukážkou inovácií a nových technológií, virtuálnej reality, 3D. Jazdecké súťaže všestrannej spôsobilosti Cadre Noir, národnej jazdeckej školy sa konajú v Saumur od apríla do októbra. Europajazz (máj) je jazzový festival, ktorý sa koná každý rok v Sarthe a mnohých ďalších scénach Francúzska, srdcom festivalu je Le Mans. Grand Prix France (máj) veľká cena Francúzska cestných motocyklov v Le Mans. Ttradičný prestížny automobilový závod 24 hodín Le Mans (jún) je určený motoristom a milovníkom rýchlych strojov. Obdobná akcia kamiónov sa koná v septembri. Hellfest (jún) je festival metalovej hudby, jeden z najväčších v Európe, koná sa v Clisson počas troch dní.

Tour de France

Cyklistický závod Tour de France (júl) ročník 2018 štartoval v Pays-de-la-Loire etapou z Noirmoutier do Fontenay-le-Comte. Tradičný Poupet hudobný festival (júl) v Saint-Malo-du-Bois. Au Foin de la Rue (leto) je festival súčasnej hudby, ktorý sa koná v Saint-Denis-de-Gastines v Mayenne každé leto. Letný hudobný Festival Trélazé (leto) sa každoročne odohráva v meste Maine-et-Loire. Le Mans a jeho celoletná farbami hýriaca Noc chimér /La Nuit des Chimeres (leto). Medzinárodný filmový festival v La Roche-sur-Yon (okt) alebo divadelný Anjou Festival (jún) v Angers sú príkladom vzťahov medzi kultúrou a umením. Jachtárska akcia Vendée Globe (nov) každé 4 roky plachtenie solo non-stop bez pomoci okolo sveta ukazuje, aké silné sú väzby medzi regiónom a morom, štart v Sables-d'Olonne.

Zábavné parky

Tipy pre rodinné výlety: s históriou vás oboznámi Park Puy du Fou, kde na vás čakajú pestré dobové vystúpenia - piráti, rytieri, gladiátori, šermovanie, výbuchy.. Escal'Atlantic je turistická atrakcia a múzeum oceánu a plavby loďou v meste Saint-Nazaire, kde ústi rieka Loire do mora, návšteva lodeníc priblíži stavbu najväčších lodí, prehliadka ponorky, návšteva areálu výroby dopravných lietadiel, návšteva prístavu a jeho terminálov, nakládky, vykládky lodí, okružná plavba loďou, prehliadka Ecomusea. Archa prírody (L'Arche de la Nature) je 450 ha prírody so všetkými druhmi krajiny na okraji Le Mans, otvorenej pre všetkých, dom vody, dom lesa, zvieratá, ovocné sady, záhrady, turistika, golf, športoviská, ihriská.. Océarium (L'Océarium du Croisic) vzdialené hodinu jazdy od Nantes, prezentuje odlišné morské životné prostredia v mnohých akváriách na jednom mieste - žraloky, raje, korytnačky, tučniaci, pestrofarebné živočíchy korálových útesov, medúzy, morské koníky, sasanky, kraby, morské úhory, ježkovia.. Safari Divoká planéta (Planete Sauvage) a ZOO sa nachádza 25 km juhozápadne od Nantes.

Ďalšie francúzske regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost